• kontakt@nauticsud.info
  • (21) 458 231 068

Książki podróżnicze

admin      -

Książki podróżnicze

Tym razem będzie trochę mniej o żeglarstwie, a trochę więcej o różnych sposobach podróżowania i książkach podróżniczych, po które warto sięgnąć.

Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion”

Wydana w 2003 r. opowieść o podróżach i przygodach autora pośród plemion cywilizacją nieskalanych. To ironiczna i humorystyczna refleksja nad różnicami w sposobie postrzegania świata przez ludzi „białej cywilizacji” oraz „dzikich”. Jest to też podręcznik „jak przeżyć wśród…” zawierający kilka bardzo praktycznych rad. Jest to jednak przede wszystkim obraz ludów żyjących od wieków zgodnie z tradycją przodków, oraz obserwacja jak „współczesny świat” przenika do ich życia. Wszyscy, którzy oczekują charakterystycznych, dla autora sarkastycznych, cynicznych i ironicznych uwag – nie zawiodą się. Bawi, uczy i zmusza do refleksji.

Piotr Milewski „Dzienniki Japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia

Po mówiąc delikatnie niezbyt udanej książce „W drodze na Hokkaido. Autostopem przez Kraj Kwitnącej Wiśni”Fergusona, z dużą rezerwą sięgaliśmy po kolejną opowieść o podróżowaniu po Japonii autostopem. Milewski jednak w przeciwieństwie do swojego kanadyjskiego poprzednika, odznacza się dużą pokorą i chłonie cywilizację, która go otacza, miast jej oceniać z zachodniego punktu widzenia – a to już wystarczający powód by sięgnąć po „Dzienniki”. Autostop to zjawisko w Japonii nie znane i sprzeczne z ichniejszymi postawami społecznymi, dlatego też taka podróż budzi szczególne zainteresowanie i pole do opowieści. Milewski przyjął zasadę, że nie pisze reportażu, ale dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Niemal bez grosza przy duszy zwiedza i opisuje nam spory kawałek Japonii, pozwalając czytelnikowi również zagłębić się w otaczającą autora rzeczywistość.

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze